|

YOL ARKADAŞIN KİM!!!

TUS uzun soluklu ve sürelilik isteyen bir süreç. Başlangıç ile bitiş çizgisi arasında ki mesafe yıllar ile ölçülebilecek ancak göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir mesafe. Tabi ki böyle bir sürecin, düzen ve süreklilik istemesi gayet doğal.

İşte bu sürecin yönetimi tamamen biz ve içimizdeki bize bağlı!!!

Ders çalışırken hepiniz içimizden birinin sürekli bizimle konuştuğunu ve genelde bazı hesaplar içinde olduğunu  farketmişsinizdir!!

Örn: Acaba bu bilgi sorulur mu? Sence burayı hızlıca geçmemeli misin? Bu da sorulur mu canım? Gel bence sen sadece kalın ve italik olanları oku!!! Hadi kalk gidelim yatalım!!! J vb…

İşte içimizdeki biz durdurulamaz şekilde sürekli bizimle konuşur. Tabi ki bazılarımızın iç konuşmaları diğerlerimizden kat ve kat daha fazladır. Bu iç konuşmamız sürekli hesaplar yapar. Bunların içerisinde pozitif hesaplar(şöyle yaparsam kazanırım vs…) ve negatif hesaplar (sanırım kazanamayacağım)!! vardır.

Böyle bir noktada iş bize kalıyor. Yani hangisini seçeceğimize.

Hiç dikkat ettiniz mi!!! Çevrenizde denemelerde yüksek puan yapıp gerçek sınavda kötü yapanların hikayeleri anlatıldığı gibi, denemelerde düşük yapıp gerçek sınavda yüksek yapanların  hikayeleri anlatılır.

Tabi ki pozitifin başınıza geleceğine inananlardansanız nesliniz tükeniyor bilginiz olsun, bilin ki doğru yoldasınız.

Ancak sanırım bu iki hikaye tipinden başımıza hangisinin gelebileceğini kabul edeceğimizi az çok tahmin edebiliyoruz!!

İşte bunun sebebi içimizdeki bizin ince hesapları ve genelde de negatif hesapları!!

Aslında bu negatif hesapların sebebi kendimizi koruma güdüsüyle başlar. Önce gündelik hayatta başımıza gelebilecek kazaları önlemek amaçlı başlar bu süreç. Örn.  “az sonra yanımızdan geçecek olan araç yoldaki su birikintisini üzerime sıçratacak mı? Peki ben bundan kaçınmak için ne yapmalıyım? Ya kaçamazsam!!! işte sürekli böyle hesaplar yaparız. Acaba şu yeni açılan lokantada mı yemek yemeliyim yoksa her zaman yediğim yerde mi? Ve genelde her zamanki yerde yeriz. Sebep koruma kendimizi garantiye alma.

Tabi ki bu koruma mekanizması gereklidir. Ancak eğer lokantayı seçene kadar yemek vaktini kaçırmıyorsak!!!!

İşte bu uzun TUS sürecinde böyle çok fazla sorular ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle hesaplar sürekli önünüze gelecek, bazıları negatif, bazıları pozitif. Bu noktada soracağınız soru iki tane olabilir.

Acaba yapabilir miyim? ya da Nasıl yapabilirim?

Eğer acaba diyenlerdenseniz muhtemelen yemeği kaçıracaksınız bu öğünü olmasa bile belki bir sonrakini.

Ancak nasıl yapabilirim diyenlerdenseniz o zaman yemek çoktan midenize yol almıştır.

İşte bu yüzden bu uzun süreçte iki şeyi yanınıza mutlaka alın

1) pozitif sorular

2) pozitif ihtimaller

Unutmayın ki başına iyi şeyler gelenlerde insan ve o insan neden siz olmayasınız ki!!!

Sonuçta her şey hayal etmekle başlar…. 

Yrd. Doç. Dr. İrfan ÖCAL

Bu yazı 5053 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :