|

İYİLİK BUL, İYİLİK YAP
 

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) açıklandı. Yerleşme ihtimali olan arkadaşlarımızı tatlı bir heyecan sarmış durumda. Yıllardır verdikleri emeğin sonucuyla 4-5 yıl yaşayacakları şehiri, 45 yıl yapacakları mesleği ve belki de bir ömür birlikte olacakları kişiyi bulacakları yeri belirlemeye çalışıyorlar.

Ancak hemen her dönem karşılaştığımız sıkıntılı bir durum: Gidilmeyecek yeri tercih etmek! Başlanmayacak kliniği kazanmak!

İlk bakışta ‘Bana ne canım, bu onların sorunu. Havam olsun, eş-dost kazanmadı demesin, hem kendimi daha iyi hissederim!’ diye düşünülse de; aslında bu hareketin kişinin kendisine de epeyce zararı vardır. Acaba farkındalar mı?


Diğer Hekimlere Zararları

– Beğenmeyebilirsiniz, gitmeyi hiç düşünmeyebilirsiniz. Ancak unutmayın bu klinik başka bir kişinin yıllarca yerleşmek için uğraştığı hayalindeki yer olabilir.

– Domino teorisi ile etkisiyle sadece bir kişiyi değil, yüzlerce-binlerce kişiyi etkileyebilir. Vebal büyük.

– Sadece domino değil; benzer harekette bulunan kişi sayısı arttıkça aşağılarda kartopu ile başlayan ancak çığ ile sonuçlanan tablolar oluşabilir.

– Kliniğin asistansız kalması, orada görevli hekimler için de mağduriyete neden olabilir. Süresi dolan kıdemli asistanın eğitim süresi uzatılabilir. Diğer asistanlar fazladan tuttukları her fazla nöbette sizi rahmetle yad edebilir.

– Zamana göre düzensiz asistan dağılımı, o kliniğin eğitim faaliyetlerini, işleyişini sıkıntıya sokabilir.

– Özetle üst kamaraya geçen kişi azaldığı ve alt kamaraya gelişler sürekli olduğu için; her türlü sosyal ve teknik sıkıntı oluşabilir.


Kişinin Kendine Zararları

– Bir sonraki sınav için uygulanacak %2’lik puan kesintisi ilk akla gelen.

– Hiç gitmek istemediğiniz bölüme mahalle baskısı nedeniyle (eş, dost, akraba..) başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda çıkış maliyetiniz 1,5-2 yıla çıkabilir. Çıkamayacağınız yollara sürüklenebilirsiniz.

– Benzer şeyleri, daha üst sıradakilerin yapması sizi de mağdurlar kervanına katabilir.

– Yükselen ve yanlış taban puanlar gelecekteki tercihlerinizi sağlıksız yapmanıza neden olabilir.

– Mezun-asistan sayısı azalacağı için; bu şekilde işgal edilen klinikteki boş kalan kontenjan pratikte 1 yıl sonraki sınava yansıyacağı için kazanmayı planladığınız bir sonraki TUS’a zarar verebilirsiniz.

Mucizeler ile sık karşılaşılmayan bir dünyada; kendi cennetimizi de cehennemimiz de oluşturmak biraz bize bağlı. Özetle; artık iyilik bulmak için iyilik yapma vaktidir.

Selamlar, sevgiler…

Ahmet ALTUN
Altun Temel ve Klinik Farmakoloji


Altun Farmakoloji Kampı: https://www.tus.com/39634/ahmet-altun-farmakoloji-semineri


Konu Kitabı: https://www.klinisyen.com/index.php?route=product/product&product_id=482


Soru Kitabı: https://www.klinisyen.com/index.php?route=product/product&product_id=953

Bu yazı 4339 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :