|

NİSAN 2016 TUS FARMAKOLOJİ

Öncelikle geçmiş olsun. Bir tıpta uzmanlık sınavını (TUS) daha geride bıraktık. Emeğin hakkını alması hep ortak dileğimiz. Peki farmakoloji soruları nasıldı diyenler için, bir kenarından başlayalım:

SORULARIN DAĞILIM

– Genel Farmakoloji: 3 soru

– Otonom Sinir Sistemi: 2 soru

– Kardiyovasküler Sistem: 3 soru

– Hormonlar: 2 soru

– Santral Sinir Sistemi: 4 soru

– Otakoidler & Eikozanoidler: 3 soru

– Gastrointestinal ve Solunum Sistemleri: 1 soru

– Hematopoetik sistem: 1 soru

– Kemoterapötikler: 3 soru

ZORLUK DERECESİ

– Çok zor: 1 soru

– Zor: 1 soru

– Orta: 7 soru

– Kolay: 9 soru

– Çok kolay: 4 soru

– Genel ortalama: Kolay-Orta

YANLIŞ & TARTIŞMALI SORU

– Farmakolojiye ait 22 soruda hatalı ve iptal edilmesi gereken soru yoktu.

– Ancak sık sorulduğu için açıklama yapmak istediğim soru: Reseptörün yapısal (konstitütif) aktivitesini inhibe eden ligand kimdir?

Arkadaşlarımızın bir kısmı cevabın nötral antagonist olabileceğini düşünmüş. Nötral antagonist; reseptör aktivitesini etkilemeyen farmakolojik antagoniste verilen isimdir. Ancak soru kökü reseptörün kendine ait olan aktiviteyi (bazal aktiviteyi) inhibe eden ligandı sorulmaktaydı, ki buna invers (ters) agonist denir.

BAŞARIMIZ

TUSDATA Farmakoloji fasiküllerinin sınavdaki başarısı %100’dür.

Ayrıca yazarı olduğum;

– Altun Temel ve Klinik Farmakoloji Konu Kitabı: Farmakoloji sorularının tamamına ve farmakoloji ilişikli ilaç sorularıyla birlikte toplam 61 soruya referans olabildi.

– Altun Temel ve Klinik Farmakoloji Soru Kitabı: Farmakoloji sorularının tamamına ve farmakoloji ilişikli ilaç sorularıyla birlikte toplam 59 soruya referans olabildi.

– Tusdata TUS kampında anlattıklarımızla (ağızdan çıkanlar ile) farmakolojiye ait 22 sorunun 21’i cevaplanabiliyordu.

Üç günlük Altun Farmakoloji kampında anlattıklarımızla farmakoloji soruların tamamının yanı sıra klinik branşlardan pekçok soru yapılabiliyordu.

– Sınavdan önce yayınladığımız kehanet listesinden (Check List: Nisan 2016) 3 soru (Levetirasetam, Daptomisin, İvabradin) çıktı.
(Link: http://www.drtus.com/yeni/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=376 )

YORUM

– Geçen sınavda olduğu gibi bu sınavda da kemoterapötikler yoğun bir soru sayısı ile karşımıza çıktı. Farmakolojiden 3 soru çıktı, ancak diğer branşlardan sorulan sorular ile birlikte toplam sayı 7 idi. Yakın gelecekte bu sürecin devam etme ihtimali yüksektir. Bu neden kemoterapötikler; gelecekte iyi bilinmesi gereken konulardan biri olmaya devam edecek.

– Sınavda artık yeni ve güncel ilaçlar daha sık soruluyor. Klasik bilgilerin yanı sıra yeni ve güncel ilaçlara da bu nedenle dikkat etmek gerekiyor.

– Sınavda hatalı soru olmaması için özen gösteren hocalarımıza buradan teşekkür etmek istiyoruz. Çünkü; doğru ve tartışmasız sorular sınavın amacına ve hakkaniyete çok daha fazla hizmet ediyor.

– Destek verdiğimiz arkadaşlarımızın pek çoğu soruları kolaylıkla cevaplayabildiklerini iletiyorlar. Açıkçası bunu duymak, bizi hem onere hem de motive ediyor. Güvenlerine layık olmak için hep daha iyisini, en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Bir dönemi daha alnımızın akı ile tamamlamanın verdiği mutlulukla; hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ahmet ALTUN
Altun Temel ve Klinik Farmakoloji
12.04.2016

 

Bu yazı 5491 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :