|

AZ ZAMANDA ÇOK İŞLER BAŞARMAK İÇİN: Ne yapmalı?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), mevzuat gereği yılda 2 kez yapılıyor.  Sınav sonrası tartışmalar, hatalı-özensiz sorular, itirazlar, davalar, sonuçlar, yerleştirmeler derken zaman da bir yandan akıp gidiyor. Bir sonraki sınava ortalama 3 ay gibi kısa bir süre kalıyor. Tabi herkes istediği yere ulaşamayabiliyor. Hayaller ve hedefler bir sonraki TUS’a kalıyor.

Mezun arkadaşlarımızı alıyor bir telaş: Ne yapsak da etsek, şu kalan 3 aylık süreyi en iyi şekilde kullansak? Bir sonraki TUS’u bizim yapsak.

Öncelikle bu arkadaşlarımız genellikle major konu okuma eksiği olmayan kişiler oluyor. Bu arkadaşlarımız için en iyi (reel sonucu olacak) yol haritası, varsa major konu okuma eksiği tamamladıktan sonra, tekrar ile vakit kaybetmeden bol açıklamalı soru çalışmaktır.

TUS Kamplarında, Ankara veya İstanbul hiç fark etmiyor, dikkatimi hep çekiyor; arkadaşlarımızın birbirine sorduğu tek bir soru var: Kaç tekrar yaptın? Kaç tekrar yaptın?

Arkadaşlar;  titreyin ve kendinize gelin lütfen! Soru çözemedikten sonra 50 tekrar yapsanız ne olacak?  TUS için her şeyi yapıp, sınav günü yapılacak şeyi (soru çözmeyi) ertelemek olsa olsa bir akıl tutulması olabilir. Bakınız, tüm samimiyetimle söylüyorum. Sadece açıklamalı soru kitapları çalışarak iyi puan alabilen pek çok kişi ile karşılaştım. Ancak sadece konu tekrarı yaparak iyi puan alabilen henüz bir kişi ile bile karşılaşmadım. Gireceğiniz şey; bir direksiyon sınavıdır. Sadece kitap okumakla olmaz. Direksiyonun başına geçip pratik de yapmanız (soru çalışmanız) gerekir.

Hem soru çözmek sadece kendinizi sınamak anlamına gelmez. Açıklaması KALİTELİ bir soru kitabı size konu da çalıştırır. Bilmediğinizi öğretir, yanlış bildiğinizi düzeltir. Piyasadaki güncel olmayan, kalitesiz, ters cümle, spotvari, zorlama, mesajı-çeldiricisi olmayan, açıklaması kel alaka copy-paste hazırlanmış soru kitaplarıyla vakit kaybetmeyin. Güncel, konunun mihenkini kafaya oturtan, çeldiricisi olan, açıklaması soruyu muhattap alan, diğer seçeneklerin neden cevap olamayacağını anlatan kaliteli soru kitapları çözün, çalışın.

Farmakoloji için buna örnek ALTUN Farmakoloji Soru Kitabı (2. Baskı) olabilir. Şimdi bazı arkadaşlar eminim ‘bak reklam yapıyor’ diyecek. Ancak bu kitabı hazırlarken ne kadar yoğun emek harcadığımızı (tüm TUS soruları, fakülte komite-final soruları, STS, YDUS, Textbook workbook’ları..) ve nasıl hedefe ulaştıracak şekilde planlandığını bilseydiniz emin böyle düşünmezdiniz.

Bir de; arkadaşlarımız bazen soruyor: Acaba konum mu eksik? Yoksa sorum mu eksik? Bunu nasıl anlarım. Bunu anlamak çok kolay. Elinize bir soru kitabını alın. Çözemediğiniz bir sorunun açıklamasını okumaya başlayın. Eğer açıklamayı okuduğunuzda ‘hadi be, cevabı bu muydu, bak ben bunu aslında yapardım’ diyorsanız; bu soru eksiğini gösterir. Yok eğer açıklamayı okuduğunuzda ‘Vaay, demek böyle şeyler de varmış’ diyorsanız bu da konu eksiğini gösterir.

Sorularda hep iki seçenek arasında kalanların, emeği ile orantısız puan alanların genel problemi yeterince kaliteli soru çözmemektir. Bunu çok geçmeden fark etmeniz dileğiyle..

Selamlar, sevgiler.

Ahmet  ALTUN, MD
ALTUN Temel ve Klinik Farmakoloji
Yazarı & Editörü

Bu yazı 2722 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :