|

SON 1 AY: Ne yapmalı? Nasıl yapmalı?

Sınav yaklaştıkça, takvim daraldıkça stres-anksiyete (adrenerjik sistem); locus sereleus ve retiküler formasyonu uyarıyor. Zihinsel fonksiyonlar hızlanıyor, uyku paterni değişiyor. Yıllarca çok iyi bir çalışma temposu tutturanlar dahi; sona doğru bocalayabiliyor.

* Eksiklerimi mi tamamlasam?

* Soru mu çözsem?

* Deneme mi baksam?

* Yavaş okuyorum, yoksa vakit mi kaybediyorum?

* Hızlı okuyorum, acaba etkisiz mi çalışıyorum?

* TUS Kampına gitmek vakit kaybı mı olur?

….

Son bir ay için iyi bir tekrar programı oluşturun.

Okuduğunuzu anlayacak düzeyden bir tık daha hızlı okuyun. Merak etmeyin, beyin aldığınızın iki tık fazlasını görür ve fark eder.

Soru çözme faslının aslında çok önceden bitmesi gerekirdi. Son bir ay; soru çözmeye çalışmak ciddi vakit kaybettirebilir.

Soru eksiğiniz varsa, bu aşamada en etkili seçenek; çözmeye çalışmadan: ‘soru-cevabı-dikkat edilmesi gereken noktası’ diye bakmak olabilir. Yani soru çözmek değil, soru bakmayı deneyebilirsiniz.

Geçmiş dönem denemeleri veya deneme kitapları ile de bu saatten sonra çok vakit kaybetmeyin. Toplamda 2, en fazla 3 deneme ile yetinin.

TUS Kampının fayda sağlayıp sağlamayacağını en iyi siz bilebilirsiniz. Çünkü cevabı kişiye göre değişir. Okumadan gocunmayanlar için, 1 günde anlatılanları  3-4 saatte okumak mümkündür. Ancak sona doğru elinizin-ayağınızın dolanacağından endişeleniyorsanız, kamp sizin için ilaç da olabilir.

Bir yıldır tamamlamadığınız/tamamlayamadığınız eksiği çözeceğiniz zaman diliminde değilsiniz. Mevcut çalışılmış yerlerin tozunu almak, cilalamak; size toplamda daha çok kazandırır.

Tekrar programımızı oluştururken son 5 günü temel ağırlıklı (biyokimya, farmakoloji, anatomi..) çalışın. Temel bilimler daha spottur ve çok şey vardır. Unutulması daha kolaydır. Klinik bilimler daha nosyon kazanma, bilginin kafada pişmesi demektir. Son 5 gün hiç klinik çalışmasanız dahi; netiniz en faz 2-3 azalır. Ancak son beş gün hiç temel bilim çalışmazsanız; netiniz 20-25 azalabilir.

Aşırı stres; size negatif dönebilir. Kişi aşırı önemsediği şeyden kokar ve stres yaşarmış. Sıkıntılı durumun nedenini ortadan kaldırmak için; öncelikle onu küçümsemeniz gerekir. TUS’u ve gözünüzde büyüttüğünüz hayali rakiplerinizi küçümseyin. TUS bir nihayi liman değil, sadece yolunuzun üzerindeki bir ara durak.

Her şeyi unuttuğunuzu, hatırlamayacağınızı düşündüğünüz anlar yaşayabilirsiniz. Bu duyguya herkes sahip olabiliyor. Kötü prognoz kriteri değildir. TUS bir sözlü sınav değildir, test sınavıdır. Bir şeyi hatırlamak isterken hatırlayamamanız, o bilgi seçenekler halinde karşınıza konunca yapamayacağınız anlamına gelmez.

Yolunuz ve bahtınız her daim açık olsun!

Selamlar, sevgiler..

Ahmet ALTUN, MD
ALTUN Temel ve Klinik Farmakoloji
Yazarı & Editörü

Bu yazı 4138 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :