|


NİSAN 2010 TUS SINAVI YORUMLARI

Yazan

Mesaj

drdt

2010 Nisan tus puanımı hesapla linkinde verilen şekilde tus puanımı hesapladığımda(iptal ve şıkları değişenleri çıkardım) klinik puanım 68,074 cıkıyor Ösym nin acıkladığı puanım 65,4.Benden 6 net az yapan arkadasım 68 aldı ve sıralaması 80 küsürlerde,bunun nasıl olduğunu lütfen acıklar mısınız günlerdir uyuyamıyorum B kitapçığıyla ilgili söylenenler doğru olabilir mi yoksa olayın acıklaması nedir lütfen cevabınızı bekliyorum emeklerimiz boşa mı gitti

 

Editörün yorumu : Pek çok meslektaşımız, B kitapçığından sınava girenlerin puanlarının beklediklerinin altında gelmesi dolayısıyla kurumumuzdan yardım istemişlerdir. Asıl olan sınava girenlerin kendi müracaatları olsa da kurumumuz YÖK ve ÖSYM nezninde gerekli diyalogları kurmuş ve adaletin zedelenmemesi için konunun hassasiyetle yeniden incelenmesi talebinde bulunmuştur.

 

KAMİL GENÇ

HOCAM BENDE B KİTAPCIGINDAN GİRDİM VE BEKLEDİGİMİN 3 4 PUAN ALTINDA SONUC GELDİ..BİLEMİYORUM..AMA DUYURUNUZU GÖRÜNCE ÜMİTLENDİM..HERHALDE YALIŞ HATIRLAMIŞIM NETLERİMİ DİYE SİNEME CEKMEK STEMİYORUM..ADALET YERİNİ BULSUN..LÜTFEN

 

Editörün yorumu : Duyurumuzda bildirdiğimiz gibi, bu konuda girişimde bulunduk…

 

chicek

forum sitesinde yer alan b kitapçıpı açıklamalaıyla ilgili sizin görüşünüz nedir?

 

Editörün yorumu :Pek çok meslektaşımız, B kitapçığından sınava girenlerin puanlarının beklediklerinin altında gelmesi dolayısıyla kurumumuzdan yardım istemişlerdir. Asıl olan sınava girenlerin kendi müracaatları olsa da kurumumuz YÖK ve ÖSYM nezninde gerekli diyalogları kurmuş ve adaletin zedelenmemesi için konunun hassasiyetle yeniden incelenmesi talebinde bulunmuştur.

 

melike şener sorgun

benim 145 netim vardı. temel puanım 63.7 klinik puanım 64.3 . 140 neti olan arkadaşım ise temelden 64 klikten ise 65 puan almış. bu fark normal mi.itiraz etmemi önerir misiniz

 

Editörün yorumu : OSYM`ye başvurabilirsiniz…

 

drlütfü

zor bir sınavdı . anatomi hocası cevat şimşekin sesi kulağımda yankılanıyor. tüm soruarı verdi teşekkürler…

 

münver

Sınavda zor branşlar vardı. Özellikle fizyoloji ve k.doğum; ancak hocaların anlattığı yerler ve verdiği güzel kısatmalar, zorlansakta bu soruları yapmamızı sağladı.Zaten fark bu noktalarda ortaya çıkıyor. Hüseyin hocamıza özellikle teşekkür etmek isterim.

 

Azra Yıldız

Murat Hocaya çok teşekkür ediyorum sınavda bu kadar olmaz dedim, kendimi Tusdatanın sınıfında derste gibi hissettim söyledikleri birebir çıktı. Bütün hocalarımıza teşekkürler…

 

Dr. Ay

Tus kampına gitmekte karasızdım. Sınava girmeden önce yapılacak en önemli İKİNCİ şey TUS KAMPI. Birincisi mi? Tabi ki başvuru 😉 Herkese teşekkürler T-74 K-81

 

dr.ezgi

Ercan hocaya çok teşekkürler

 

NURİ KÜÇÜK

TEMEL 76,5 NET KLİNİK 75 NET İSTANBULDA GÖZ ,FTR,DERMA GELEBİLİRMİ SIRALAMAM NASIL OLUR

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

ufuk dasar

temel 65,5 klinik 67,75 netim var ve asistanım.herhangibir yerde radyo ihtimali varmıdır?

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

dr.alcotras

143-145 arası netim var acaba ankara eah ftr grlir mi..

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan taban puanları ve kadro analizlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Başarılar…

 

Dr.Yahşi

Yorum yazmamız için güzel bi link oluşturmuşsun tusdata.Ben İstanbul tus kampı katılımcısıydım.Dönem içinde dersaneye gelemedim(maddi problemi öne sürmekten ama keşke gitseydim dediğim zaman kampın ilk dersinden çıkınca olmuştu)Güç bela kamp için rapor alarak gelmiştim kampa da.Sınavda çok faydasını gördüm ve 137 net yapabildim.Şimdi diyorum ki keşke dersaneye de gitseydim.Eminim 150 nete yakın bir net yapardım.Hayırlısı olsun bakalım bir sonuçlar açıklansın,istediğim gibi olmazsa hemen dersaneye yazılacağım..Ha unutmadan bu arada Eftal Hocaya ne kadar teşekkür etsem az.

 

Hanife Şekerci

Kış döneminde dersaneye geldiğimde Fizyoloji dersimize gelen Yalçın Hoca ben fizyolojiden 9 soru yaptıracak şekilde dersimi anatacak ve bunları kafanıza çivileyeceğim demişti,hakikaten de öyle yaptı.Dersten çıkınca bu ders tamamdır dedim.Ve sınav günü Fizyolojide büyük çoğunluğun zorlandığını duymuştum ama ben Yalçın Hoca ve diğer hocalar sayesinde bu sınavı 143 net ile geçtim.Teşekkür ederim emeği geçen herkese

 

mustafa

standart sapma puanları ne kadar etkiliyor. en zor 80 soruyu doğru yapan kişi ile en kolay 80 soruyu doğru yapan birisi arasında ne kadar puan farkı olur.

 

Editörün yorumu : Merhaba; Standart sapma ortalaması ösym`nin verilerine göre genellikle 17-19 arası olmaktadır. Bilgilerinize…

 

dremotif

zor ve atipik bi sınavdı 142 net yaptım ama dahası olabilirdi inşallah kadrolarda sıradışı bi artış olur herkes için hayırlısını dilyorum tusdata ya teşekkür ederim

 

drtuatte

Klinikten kadın doğum ve genel cerrahi zordu temeldende fizyo zordu bence ama ona rağmen soruları yaptıran tüm hocalara ama başta en zor ders olan kadın doğumun mükemmel hocası hüseyin beye sonsuuuuz teşekkürler…

 

Seyhan Şirin

Mezun olalı 6 yıl olmuştu sizinle tanıştığımda.TUS serüvenim bir gün sağlık ocağına ziyarete gelen şube sorumlusunun bana hediye kitabı vermesiyle başladı.Önceleri yapıp yapamamakta tereddütüm vardı..Dersaneye gitmeye karar verdim.Bir yandan da o kadar para verilir mi diye düşünüyordum ama şimdi Nisan 2010 TUSa girip-çıktıktan sonra ne kadar DOĞRU tercih yaptığımı gördüm.Teşekkürler TUSDATA

 

ahmet göçer

Şanlıurfa kursiyeriydim.38 netlerden 125 nete çıktım.Tus kampına da gittim.Süper faydası oldu.Tusdataya gönülden teşekkürler.

 

Çiğdem TUNÇ

Şanlıurfa kursiyeriydim.Tusdataya teşekkür ediyorum.Başarımdaki en büyük etkendiler.

 

Dr. Serkan

Merhabalar, ben Antalya kursiyeriydim, 162 net yaptım. Tus kampına katıldım, iyi ki katılmışım diyorum, çünkü kendim çalışsam bu kadar kısa sürede tekrarı yapamazdım. Burdan Hocalarımıza bir kez daha çok teşekkür ediyorum beni hedefime ulaştırdıkları için. Özellikle Dahilye sorularının zor olmasına karşın Ali Koşar hocama çok teşekkürler, soru yakaladığı için. Tusdata ve Hocalarına bir kez daha çok çok teşekkürler, iyiki varsınız.

 

Ayhan Yıldırım

Tusdata kursiyeri olarak çok güzel bir kış dönemi geçirdik. Bu kadar fayda sağlayacağını düşünmemiştim. Tamam motive ediyor; ama bunun yanında o kadar çok bilgi almışız ki, bunu sınavda anladım. Kampa katılıp katılmamakta kararsızdım, iyi ki katılmışım. Son döenm için mükemmel, her akşam bize sadece tatlı bir yorgunluk kalıyordu.

 

dr.izci

volkan hocam harbiden süpersiniz.20 sorudan 19 soru kampta yakaladınız daha ne olsun ki…. teşekkürler herşey için…

 

Editörün yorumu : Mesajınız Volkan Hocaya iletilecektir. Saygı ile

 

dr.tusuyer

Tus Tusdata ders notları ve soru bankalarından hazırlandım benim için iyi bir sınav oldu. Netlerim benim için yeterliydi.Ayrıca açıklamalı deneme sınavı kitaplarının yakaldığı sorular için teşekkürler.Emeği geçen herkese

 

Ayşe Nur Aydın

Son 21 gün Tus kampınıza eski bir kursiyerinizin tavsiyesi ile yazılmıştım. Emin değildim, son 21 gün kendim mi çalışmalıydım yoksa orda mı olmalıydım. Kaydımı iptal ettirmeyi bile düşündüm, ama son anda gitmeye karar vermiştim. İyiki de vermişim, 2010 nisan tusunda kendim için en iyi neti yaptığımı düşünüyorum. En başta hocalarımıza ve o salonda biran panikleyip yapamayacağım diye ağlarken yanımda olan eftal hocamıza çok çok teşekkür ederim.

 

dr.emre

Konya şube kursiyeriydim.Bu zorlu maratonda her zaman yanımda olan Tusdata ailesine ve mükemmel hocalarımıza teşekkür ederim.

 

dr izci

TUSDATA Elazığ şube kursiyeriyim.Tusdatanın tus kampına da katıldım. Bana 145 net yaptıran bütün hocalarıma ( volkan bey, erdinç bey, metin bey,cenk bey,zekaver bey,fatih bey, kazım bey, levent bey e ) çok ama çok teşekkürler emeklerine,ağızlarına sağlık iyi ki varsın TUSDATA .

 

Veysel mizelak

Diyarbakır şube kursiyeri idim.Sınav genel olarak a tipikti.Temel bilimlerden farmakoloji ile mikrobiyoloji notlar ile tam uyumlu idi.Farmakolojiden sadece antiepileptik sorusunu yapamadım.Patoloji belediğimden daha zor idi.Ancak 19 soru rahatlıkla notlardan yapılabilirdi.Anatomiden pek verim alamdım.Diğer hocalarımıza soznsuz teşekürlerimi iletiyorum.

 

Dr. Ela Hekimoğlu

Bu kadar kısa sürede ancak bu kadar çok soru yakalanabilirdi. İyiki gitmişim dedim. 153 net yaptıysam bunda kamp hocalarının çok fazla payı var. Sanki soruları biliyorlardı nokta atışı yaptılar. Teşekkürler

 

Dr. Lokman

Kayseri kursiyeriyim son 21 günlük tus kampına katıldım harika bir kamp dönemi geçirdim.Kampa gitmemiş olsaydım bu neti kesinlikle yapamazdım.145 netim var tüm hocalarımıza teşekkür eder saygılar sunarım.

 

AHMET KIRCAN

Tusdata Samsun kursiyeriydim.150 netim var.Son 21 gün kampa katıldım.Özellikle Nadi Hocaya çoookk Soru yaptırdığı için Teşekkür ederim.

 

yavuz yıldırım

Edirne kursiyerinizdim ,Tus kampınıza katıldım ,147 netim var .Özellikle Özhan ÖZDEMİR Hocama ÇOOOOOK teşekkürler…

 

Serkan Doğan

Konya kursiyeriydim son dönemde kampada katıldım. Tek kelimeyle haikaydı 150 netim var ve çok mutluyum. Herkese çok teşekkür ederim.

 

Pelin Demirci

Denizli kursiyeriydim. Çok iyi bir kış geçirdim ve çok iyi çalıştım. Şu anda 142 netim var. Çok mutluyum Tusdataya ve hocalarıma çok teşekkür ediyorum.

 

Hakan Yanık

Sivas kursiyeriydim ve kampa da katıldım. Son 21 gün evde kesinlikle böyle çalışamazdım. 152 netim var. Herkese bütün hocalarıma teşekkür ediyorum.

DR.Yeliz

Özhan Hocam size sonsuz teşekkürler.Ispartadan sevgiler…

 

Sevgi Yalçınkaya

Gaziantep kursiyeriydim. Bu dönem istifa da ettim ve dersane yardımıyla çalıştım. Hocalarım sayeseinde 143 netim var. Çok teşekkür ediyorum.

 

İpek SOYLU

Daha önceki sınavda mikrobiyoloji sorularında başarısız olmuştum.Bu sınavda 1 yanlışım var.Kampa katıldım 148 netim var tüm hocalarımıza çok teşekkürler.Özellikle Volkan hocama teşekkürler onun sayesinde soruları yapabildim.

 

Editörün yorumu : Teşekkürler. Mesajınız Volkan hocaya iletilecektir.

   

Dr.Oktay

Tus kampında emeği geçen bütün hocalarımıza sonsuz teşekkürler.

 

Ezgi Seydioğlu

Isparta kursiyeriydim Tus kampına katıldım ve 148 net yaptım.Başta kampa katılan hocalarımıza teşekkür ediyorum.Özellikle Ali hocamıza,Cevat hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Doğru zamanda Doğru yerde Tusdata ile başarıya ulaştım…

 

Ali Yılmaz

Elazığ kursiyeriydim ve kampa da katıldım. Son 21 gün evde kesinlikle çalışamazdım. Ama hocalarımız ve tüm ekibin motivasyonuyla harika geçti. Şu anda 149 netim var ve çok mutluyum. Herkese teşekkür ediyorum.

 

Selen Soylular

Ankara kursiyeriydim. Daha önce evde çalışmıştım ama dersaneye giderek ne kadar doğru yaptığımı anladım. 145 netim var herkese teşekkürler.

 

ali

Anatomi hocamıza çok teşekkürler..Tüm çizdiği ve söylediği sorular geldi. Detay soruları bile hiç zorlanmadan yaptık. Teşekkürler..

 

Barış Tok

Temel 75 Klinik 86 Tus kampı harikaydı. Teşekkürler TUSDATA… teşekkürler Ali Koşar

 

MDTh

t:65,25 k:66,75 netim var Edirne Kalp cerrahisi yazmayı düşünüyorum. olur mu? Cevaplarsanız sevinirim.

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

dr hakan

tus kursuna ve kampa katıldım sınavda özellikle klinikte hocalarımın derste vurguladığı bilgiler spot spot çıktı. hele kadın doğum inanılmazdı. resmen tus sorularının hepsini kampta anlattı özhan hoca. ayrıca genel cerrahi, mikrobiyoloji, pediatri hocalarıma da teşekkürü bir borç bilirim . sevgiler.

 

Dr.Ece

Volkan Hocam ne dediyseniz çıktı, hatta bir soruda tereddüt ettim,Volkan Hoca bu çıkacak demişti diyerek yaptım teşekkür ediyorum.

 

ufuk dasar

hocam 65.50 temel 67.75 klinik netim var ve asistanım.herhangibir yerde radyo(neresi olursa olsun) ihtimali varmıdır cevaplarsanız sevinirim

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

Uğur Sezgin

Hatalı sorulara yapılan itirazların kabul edilip edilmediği belli mi, yoksa sonuçlar gelince mi göreceğiz.. Teşekkürler..

 

Editörün yorumu : Sonuçlar açıklandığı zaman ÖSYM tarafından duyurulmaktadır.

 

nazik yüksel

patoloji notları, kampta emrah ve tolga hocalar 20de 20 yaptıracak kadar yeterliydi..teşekkürler

 

nazik yüksel

Salih Hocam Karotis arter diseksiyonu sorusunu tam yanlış yapacakken sesiniz kulaklarımda çınladı 🙂 Dersi dinlemesem hayatta yapamazdım..TEŞEKKÜRLER

 

nazik yüksel

Özhan Hocam süperdiniz, 15 yapamadık ama 11.75 yaptım,linea terminalis sorusu dikkatsizlikten gitmese 13 olacaktı, dediğiniz gibi 🙂 vulva vajen es geçilmişti diyenler olmuş ama spotlardan okumuştum her şey aynen yazıyordu. TEŞEKKÜRLER

 

Dr Ercan KAYI

idris hocam..hani demiştinya MAKROFAJ halkkahramanı..M.TUBERCULOZİS o bir karizma…Sende bilgileri beyinlere perçinleyen üslubunla BENCE BİR DEHASIN değerli hocam…bu gerçeğin ta kendisi..tşk ederim hocam katkın için 20 soruda 19 YAPTIRDIĞIN İÇİN bana

 

ercüment

Merhaba öncelikle TTSleri hazırlayanalara teşekkür ediyorum. Temel netim 68.75 klinik 56.5 sizce istanbulda genel cerrahi kazanma ihtimalim var mı?

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

nuray aslan

hocam sizce iptali beklenen soruların ne olacağı ne zaman belli olur????

 

Editörün yorumu : Sınav sonuçları ile birlikte açıklanmaktadır.

 

DR.Öz

sizce nisan 2009la puanlama ve başarı sırası benzer olacakmı?forumlarda abartılı netler duymaktayız bunlar ne kadar gerçeği yansıtıyor?sizcede 130-140 arasımı yığılma?teşekkürler

 

Editörün yorumu : Merhaba; Forumlarda yazılanlara pek itibar etmemek gerekiyor. Karşılaştırma yaparken puandan ziyade başarı sırasını dikkate almakta fayda var. Bu doğrultuda büyük fark olacağını düşünmüyoruz.

 

dr.emrah

tartısmalı sorular ne zaman degerlendirilip sonuclanır acaba puanlar ne zaman belli olur bir tahmininiz varmı

 

Editörün yorumu : Tartışmalı sorular Ösym tarafından kabul edilirse sınav sonuçlarıyla birlikte açıklanacaktır.

 

drselim

temel 67.75 klinik 67.5 netim var…siralamam kaclarda olur sizce.periferde goz veya kbb gelir mi.tesekkur ederim

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

serkan calp

idris hocam,tüm övgüleri hakediyorsunuz.çok teşekkürler.gerçekten ne dediyseniz çıkmış 🙂

 

Editörün yorumu : TUS DATA`nın tüm mikrobiyoloji eğitmenlerinden sevgiler

 

serkan calp

bize vermiş olduğunuz biyokimya fasikülünde,konu aralarında verilen sorular ile toplam 7 soru neredeyse aynı.tusdata ekibine bunun için teşekkürler…

 

onur

önce kendime inanmamı sağladınız.sonra hayallerimi gerçekleştirmenin yolunu profesyonelce gösterdiniz.çok teknik ve bilimsel yollarınız var.ekibiniz adeta makine gibi tıkır tıkır calısıyo.tüm hocalarıma teşekkürler.patolojı,bıyokımya mukemmeldı.pediatri net sayım en iyi oldugum donemdey 15i gecemezdi ama murat hoca geldı,soruları verdı gıttı adeta.adam tusun sıfresını cozmus.tum hocalarınız boyle.hayatımı degıstırdınız daha ne dıyeyım.

 

gülsüm dogan

anatominin 10 sorusunun 10 nun da üzerinde durululup hatta sınıfa koro şeklinde ezberletilmeye çalışılan şeylerin sorusunu karşımda görünce Erdinç abi size bu forumda yazmasaydım ayıp etmiş olurdum.A kitapçığı ilk 10 sorusu benim için Erdinç hocanın profosyonelliğinin kanıtı oldu.teşekkürler.

 

nurullah

prion proteinleri sorusunda bütün şıklar doğruydu,ve soru çok zamanımı aldı,doğru seçenekler arasında acaba hangisi biraz daha yanlıştır diye kıvranıp durdum,interferon üreten prion proteini hangisiymiş merak ediyorum,bu konuda bilgi bulan olursa paylaşmasını bekliyorum

 

Editörün yorumu : Nurullah merhaba. İtirazında son derece haklısın. Zaten “MEDİCAL MICROBIOLOGY Sixth Edition, 2009, PATRICK R. MURRAY, Sayfa 662” kaynağa baktığında prionların interferon ürettirmediği açık bir şekilde yazıyor. Bu soru hatalı bir soru. Sevgiler.

 

nurullah

fibronektin sorusunu doğru işaretledim,ama fibronektinin gag olmadığını ve plazma proteini olmadığını biliyorum,bu şartlarda şık değişimi yapmak yerine sorunun iptali daha uygun olmazmı,

 

Editörün yorumu : Selamlar. Sizin veya bizim fibronektinle ilgili neyi doğru kabul edip etmediğimizden daha önemlisi bu konuda ana kaynakların ne dediğidir. Ana kaynaklara göre fibronektin GAG değildir ve plazmada bulunan formu vardır, yani bir yönüyle plazma proteinidir. Daha önceki benzer örneklere bakıldığında seçenek değişimi daha uygun olacaktır. Ama ne olacağını beraber göreceğiz…

 

Anıl

Titin sorusunda Tus Data ders notlarında yazanın sizin bahsettiğinizin aksine bizleri yanılttığını düşünüyorum.Ben titini çok net biliyordum ama myozini aktine bağlayan kelimesi kafamı karıştırdı ve ders notlarında myozini z çizgisine bağlar dediği için titini işaretlemedim.

 

Editörün yorumu : Titin, miyozini Z çizgisine tutturan elastik proteindir. Miyozinlerin de birleştiği yer M çizgisidir. Bu bilgi doğru. Yani ders notunda bir hata yok. Ganong Fizyoloji ve Essential Histoloji ve başka histoloji kitaplarında da böyle yazar. Kaynakların orijinalini aşağıya koydum. Ancak bu soruyu soran kişi Guyton`dan sormuş. Oysa konu tamamen bir histoloji konusu. Peki doğru cevabı nereden yakalayacağız. Esnek ifadesinden. Çünkü Guyton dahil tüm kaynaklar titinin esnek, elastik (Guytundaki ifade “it is very springy”) protein olduğunda aynı bilgiyi veriyorlar. DERS NOTU Titin • Kalın filamanları (Miyozin) (Miyozinler M çizgisini oluşturur) her iki taraftan Z diskine tutturan elastik proteinlerdir. • Sarkomerin aşırı gerilmesini önler. • Fleksör grubu kaslar kasılırken, ekstensör kaslar titin ile gevşeyip, yay gibi gerilirler. GANONG FİZYOLOJİ Actinin, which has a molecular weight of 190,000, binds actin to the Z lines. Titin, a large protein, connects the Z lines to the M lines and provides the scaffolding for the sarcomere. It contains two kinds of folded domains, and these provide muscle with its elasticity. At first when the muscle is stretched there is relatively little resistance as the domains unfold, but with further stretch there is a rapid increase in resistance that protects the structure of the sarcomere. ESSENTIAL HISTOLOGY-MUYO Besides possessing interdigihg sets of contractile filaments, sarcomeres are provided with fine longitudinal elastic filaments that contain the high molecular weight protein, titin (also known as connectin). Titin molecules are long enough to connect an M line to a Z line. At one end they have a domain that is incorporated into a thick filament, and at the other end they have a spring-like, elastic d o m that connects the thick flament to a Z line. A nebulin molecule extending along each thin filament is believed to provide the template de termining the length of the filament. Comparatively rigid latrices and ring-like arrangements of intermediate filaments provide further internal and external support for the sarcommere. GUYTON What Keeps the Myosin and Actin Filaments in Place? Titin Filamentous Molecules. The side-by-side relationship between the myosin and actin filaments is difficult to maintain. This is achieved by a large number of filamentous molecules of a protein called titin. Each titin molecule has a molecular weight of about 3 million, which makes it one of the largest protein molecules in the body. Also, because it is filamentous, it is very springy. These springy titin molecules act as a framework that holds the myosin and actin filaments in place so that the contractile machinery of the sarcomere will work. There is reason to believe that the titin molecule itself acts as template for initial formation of portions of the contractile filaments of the sarcomere, especially the myosin filaments.

 

faithozo

 

temel 2 sorularından 87 ve 92. soruları inceledinizmi? 87:tirozinden melanin direk oluşmazmı?tirozinden sonuçta diğer şıklarda(dopamin-epinefrin-norepinefrin) oluşur.sorudaki ok sayısı önemlimiydi?? bu soruların iptali gerekmezmi? 92:insülin yağ dokusunda lipoprotein lipazı da uyarmaz mı?çift cevaplı değilmi o soruda??

 

Editörün yorumu : Selamlar. 1) 87. soru için; Tirozinden melanin sentezi bir seri reaksiyonla Tirozin-Dopa-Dopakinon yolu üzerinden sentezlenmektedir. Tirozinden norepnefrin ve epinefrin sentezi ise Tirozin-Dopa-Dopamin yolu üzerinden gerçekleşmektedir. 2) 92. soru için dikkatli okunduğunda insülinin aktive ettiği, yağ asit sentezi yapan enzim soruluyor. Bu da Asetil KoA karboksilazdır. Hiç bir lipoprotein lipazın yağ asit sentezleme görevi yoktur.

 

engin apaydın

levent hocanın dediğine göre cevap kesinlikle kist olmalı, dediğiniz gibi kist yer kaplamıyor mu?bu soruya itiraz etmeyeceksiniz anladığım kadarıyla hocam.eğer öyleyse ben sorulara itiraz kriterinizi anlayamadım malesef saygılar…

 

Editörün yorumu : yer kaplayan lezyon lafından benim ve Dr. Hakan Mersin`in öncelikle anladığı kist değil, daha çok solid tümör. ama bu kişisel bir algı ve tartışılabilir tabii. ayrıca sabiston a göre cevap kist değil. ve en önemlisi itiraz bizim tekelimizde olan bir konu değil. dilekçe yazabilen her insan itiraz başvurusunda bulunabilir. bu sorunun yanlış olduğunu kim düşünüyorsa itiraz edebilir. bizden de sevgi ve saygılar.

 

drmurat

temel:75 klinik:70 net yaptım. Sizden ricam ortalama kaç puan gelir ve istanbulda kadın doğum veya göz kazanabilirmiyim. sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

öner yıldırım

Ben Nisan 2010 kocatepe tus kampı katılımcısı olarak tüm hocalarımıza teşekkür etmegi bir borc biliyorum.özellikle Eftal hocam Ali saatlerine katılanlar sınav anında görecekler faydasını demiştiniz.Ben B grubu olup ilk 10 soruda afallamama ragmen hic paniklemedim sınav anında umutsuzluga dustugum anlarda Ali saatleri aklıma geldi hep:))saygılarımla…

 

dr.ali can

iyi gunler hocam ben klımıkten 65 temelden 65 netım var kdh veya dahılyeye yerleşme umudum varmı yoksa yenıden mı çalışacaz teşekurler şimdiden herkese iştediği puanı alması dılegiyle

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

erdal kurnaz

pediatri asistanıyım kaçıncı sorular pediatri soruları

 

Editörün yorumu : Merhaba; TUS sınavında A kitapçığında Klinik Bilimler 31 ile 60. sorular pediatri branşına ait sorulardır. Bilgilerinize…

 

ozlem dost

 

yıllar önce kampınıza katılmıştım hala faydasını görüyorum ve sizin kaynaklarınızdan çalışıyorum çok teşekkür ederim tıp dışı olarak sınava girdim.131 netim var sizce kaç puan alırım ve gazi farma ve fizyo selçuklu ün. farma ve fizyoya girme ihtimalim varmı

teşekkürler

 

Editörün yorumu : Merhaba; 131 netiniz için bizim tahminimiz 61-62 puan civarı alırsınız. Puan hesaplamaları ve kadro analizleri için www.tusrehberi.com sitemizi kullanabilirsiniz.

 

duygu ataç

white sınıflaması notlarımızda yoktu;bence gayet uç bi soruydu.

 

Editörün yorumu : Sevgili Duygu Bu sınıflandırma artık nerede ise son 10-15 yıldır hiç kullanılmıyor. Ancak notlara konsaydı dahi sorulma şekli göz önüne alndığında sadece sınıflandırmaya bakılarak bu sorunun yapılması gene imkasız olurdu çünkü herşeyden önce F harfinin renal failure olduğunu bilmek ve bunun da preeklampsi riskini arttırdığını bilmek gerekirdi. Bu sınıflandırmayı hemen hemen her klasik kitapda bulursun ama anlatılmadıktan sonra (ki kimse bu şekilde anlatmaz) yine de sadece notda olduğu için yapmak mümkün değildir. Tabi geçen sınavda Hegar bulgusu gibi yaşayan kadın doğumcuların artık kullanmadığı bir bulgu TUS da çıkıyorsa böyle tarihi bir sorunun daha çıkmasını garip karşılamamak gerekir. Herşey gönlünce olsun. Sevgiler ve Saygılarımla. Dr. Cihan Öztopçu

 

Mustafa Kemal Peker

2010 Nisan Tus kampına katıldım. Gitmeden önce kafamda birçok soru işareti vardı ama iyiki katılmışım. En son 2009 Eylül tusunda 44 puan almıştım. 2010 nisan tusuna girdim ve kampta vurgulanan birçok konunun sorularıyla karşılaştım. Kampın olağanüstü atmosferi ve dinamikliği beni umduğumdan çok daha iyi hazırladı.Netlerime göre 55 ia 57 arası bir puan gelecek. Bu arada 17 yıllık bir pratisyen hekim olduğumu belirtmeliyim. Hayallerimi gerçeğe dönüştürmemde çok büyük katkısı olan tüm Tusdata ailesine kucak dolusu sevgiler, sonsuz teşekkürler. İyiki varsın Tusdata..

 

Editörün yorumu : Doktor bey kıvanç duyduk teşekkürler

 

esra

hocam mikrosefali yapan nedenler arasında hipertiroıdı de yok mu? bir arkadaşımız sizin derste böyle bir soru sorup cevabı hipertiroidi verdiğinizi söylemiş ben de o dersi hatırlıyorum ancak siz o derste hangisi geç fontanel kapanmasına neden olur diye sormuştunuz o zaman cevap tabiki hipertiroidi idi bir de menenjit hidrosefali ve dolaysıyla makrosefali yapmaz mı??

 

Editörün yorumu : Hipertirodinin mikrosefali yapıp yapmayacağını çocuk veya iç hastalıkları hocalarımıza sorabilirsiniz. Selamlar.

 

tekin

titinin fonksiyonunu ne notlarda nede kampta aktin miyozini birarada tutar diye yazmıyor yazık valla mikro tübüller titinler herseyi bil çalış sınavda apışıp kal lutfen su dandik basit şeyleri notlarınızaa koyun be kardesim

 

Editörün yorumu : Değerli Tekin, Titin, miyozini Z çizgisine tutturan elastik proteindir. Miyozinlerin de birleştiği yer M çizgisidir. Bu bilgi doğru. Yani ders notunda bir hata yok. Ganong Fizyoloji ve Essential Histoloji ve başka histoloji kitaplarında da böyle yazar. Kaynakların orijinalini aşağıya koydum. Ancak bu soruyu soran kişi Guyton`dan sormuş. Oysa konu tamamen bir histoloji konusu. Peki doğru cevabı nereden yakalayacağız. Esnek ifadesinden. Çünkü Guyton dahil tüm kaynaklar titinin esnek, elastik (Guytundaki ifade “it is very springy”) protein olduğunda aynı bilgiyi veriyorlar. DERS NOTU Titin • Kalın filamanları (Miyozin) (Miyozinler M çizgisini oluşturur) her iki taraftan Z diskine tutturan elastik proteinlerdir. • Sarkomerin aşırı gerilmesini önler. • Fleksör grubu kaslar kasılırken, ekstensör kaslar titin ile gevşeyip, yay gibi gerilirler. GANONG FİZYOLOJİ Actinin, which has a molecular weight of 190,000, binds actin to the Z lines. Titin, a large protein, connects the Z lines to the M lines and provides the scaffolding for the sarcomere. It contains two kinds of folded domains, and these provide muscle with its elasticity. At first when the muscle is stretched there is relatively little resistance as the domains unfold, but with further stretch there is a rapid increase in resistance that protects the structure of the sarcomere. ESSENTIAL HISTOLOGY-MUYO Besides possessing interdigihg sets of contractile filaments, sarcomeres are provided with fine longitudinal elastic filaments that contain the high molecular weight protein, titin (also known as connectin). Titin molecules are long enough to connect an M line to a Z line. At one end they have a domain that is incorporated into a thick filament, and at the other end they have a spring-like, elastic d o m that connects the thick flament to a Z line. A nebulin molecule extending along each thin filament is believed to provide the template de termining the length of the filament. Comparatively rigid latrices and ring-like arrangements of intermediate filaments provide further internal and external support for the sarcommere. GUYTON What Keeps the Myosin and Actin Filaments in Place? Titin Filamentous Molecules. The side-by-side relationship between the myosin and actin filaments is difficult to maintain. This is achieved by a large number of filamentous molecules of a protein called titin. Each titin molecule has a molecular weight of about 3 million, which makes it one of the largest protein molecules in the body. Also, because it is filamentous, it is very springy. These springy titin molecules act as a framework that holds the myosin and actin filaments in place so that the contractile machinery of the sarcomere will work. There is reason to believe that the titin molecule itself acts as template for initial formation of portions of the contractile filaments of the sarcomere, especially the myosin filaments.

 

dr x

valla ben bu tus sınavından hiçbişey anlamadım eylül tusundan 60 aldım gitmedim 4 ay çalıştım şimdi hesaplanan puan 61 bunun içinmi çalıştım okadar 6. tusumdu dahada elimden bişey gelmiyor butusta biyerleri yazıp gidicem artık bana göre çok zor bir sınavdı ama ortalamanın yüksek olduğunu görüyrm nsl çalışıyolar bilmiyrm

 

Editörün yorumu : Doktor hanım bu sınav bilgi kadar dikkatide ölçen bir sınavdı.Motivasyon son derece önemliydi.İyi motive arkadaşlar daha iyi yaptılar soruları.

 

Gökhan

ERCP sorusunun iptaliyle ilgili itiraza verdiğiniz cevap çok yerinde. teşekkürler Tusdata. Bu arada bende fibronektini E olarak işaretlemiştim ama doğrusu neyse onu yapmanız çok güven verici.

 

Editörün yorumu : TEŞEKKÜR EDERİZ

 

dr murat

levent hoca derste karaciğerin en sık görülen lezyonu yeni scwartza göre kisttir bu artık böyle demişti, kendisi bu soru hakkında ne düşünüyor acaba?

 

Editörün yorumu : 8. (sayfa 1159) ve 9. baskı (sayfa 1118) Schwartz`da karaciğerin en sık benign lezyonunun basit kist olduğu yazmaktadır.Bu benim kamp notu kitabımda da aynen böyle yazar.Hemanjiyom için 9. baskı (son)Schwartz`da karaciğerin en sık benign solid kitlesi cümlesi yer almaktadır.Peki ÖSYM ne sormuştur? En sık yer kaplayan oluşumu…ÖSYM`nin yanıtına göre kistler yer kaplamamakta mıdır?Soru kökünden ne sorulduğu anlaşılmamaktadır ve kesinlikle tartışmalı bir sorudur. Yine Schwartz`ın 2007`de çıkan orijinal soru kitabında 221. sayfada 20. soru şöyledir; The most common benign lesıon ın the liver is A. Simple (congenital) hepatic cyst B. Hamartoma C. Hepatic Adenoma D. Focal nodular hiperplasia Answer:A Yani Schwartz konu kitabındaki bilgileri işte böyle soru haline de getirmiştir. Tabi bu arada benim hazırladığım spot bilgilerde:488`de de `karaciğerin en sık benign tümörü hemanjiyom` cümlesi yazmaktadır.Bu da Sabiston bilgisidir. Son olarak;kistin yanıt olabilmesi için benim de dediğim gibi sorunun şöyle olması gerekirdi:Karaciğerin en sık benign LEZYONU aşağıdakilerden hangisidir? Sevgilerle….

 

zakk

dershaneye gidemedim fakat tusdata kaynaklarını (ders notları ve tümtus soruları serisi) hazırlayanlara teşekkürler

 

Editörün yorumu : TEŞEKKÜR EDERİZ

 

tuğçe

inhibin granüloza hücrelerinden salınmıyor mu? hatta granüloza hcli tm markerı olarak inhibini kullanmıyor muyuz?folistatin ve inhibin, fsh salınımını bastırmıyor mu?ikisinin farkı?soruda direk yada indirek etklili diye belirtmiş olması gerekmez mi?

 

Editörün yorumu : Değerli Tuğçe İnhibin sertoliden salınır ve FSH salınımını baskılar İnhibin ile ilgili ders notu bilgisini aynen yazıyorum. Başarılar. Sertoli hücreleri • FSH etkisinde androjen bağlayıcı globulin sentezi yaparak testosteronu bağlar. Spermatogenezin sürmesi için gerekli lokal yüksek testosteron konsantrasyonu böylece sağlanmış olur. • Erkek fetusta MIF (Müllerien İnhibisyon Faktör) yaparak müller kanalının gerilemesini sağlar. • Fagositoz görevi vardır. • İnhibin salgılayarak FSH’yı baskılar.

 

minnur kaya

klinik bilimler 23. sorunun cevap şıklarında birden fazla NSAII var. iptal edilmesi gerekiyor…

 

Editörün yorumu : Sorunun cevabı gayet net textbooklarda, parasetamol olarak

 

ahmet kurtoglu

erdinç hocam anatomi sureklı bende diğer derslerın netlerını esılten bır parazitti son kamptta ha gayret deyıp sızı dınledım 6 net cıkardım cok tesekkurler emegınıze saglık

 

HÜSEYİN

Aşağıdaki laboratuvar bulgularından hangisi hemofili A için tipiktir? A) Uzamış kanama zamanı B) Uzamış protrombin zamanı C) Uzamış aktive parsiyel tromboplastin zamanı bu sorudada 2 şık doğru aptt uzar bunla birlikte wVF de eksileceğinde kanama zamanıda uzar diye hatırlıyorum. bu sorular hakkındaki yorumunuz nedir

 

Editörün yorumu : Soru tipik olan bulguyu sorduğu gibi Hemofili A`nın VWF eksikliğinden ayırıcı tanısında en önemli bulgu kanama zamanının normal olmasıdır.

 

mustafa tokdemir

Dahiliye soruları içinde geçen gebelikte nefrotik sendromun en sık sebebi ağır eklamsi olarak verilmiş.Gebelikte proteinürinin en sık sebebi eklamsi tamam ama nefrotik sendromun en sık sebebi fokal segmental glomerulo skleroz değilmiydi?aydınlatırsanız sevinirim.kaynakta verirseniz sevinrim.

 

Editörün yorumu : Sevgili Mustafa Herşeyden önce soru bir Dahiliye sorusudur ve mutlaka kaynak olarak da kendi textbooklarını almışlardır. Bizim açımızdan bakıldığında da aslında bir gebede nefrotik sendrom düzeyinde proteinürinin EN SIK nedeni preeklampsi demek yanlış olmaz çünkü preeklampsi gebelikte çok sık görülen bir patolojidir. Konuya Dahiliye açısından bakarsak da hocalarımızın bu soruya vermiş olduğu yanıt şu şekilde; Gebelikte 300 mg/gün protein kaybı normaldir. Preeklampsi, genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra görülen patolojik proteinüri ve hipertansiyon dur. Preeklampsili gebelerde değişen miktarlarda olan proteinüri, glomerüllerde olan geçirgenlikteki değişkenliklere bağlıdır. Preeklampsi gebelikte nefrotik düzeydeki proteinürinin en sık nedenidir. Böbrek ve Elektrolit Hastalıkları, Türk Nefroloji Derneği, 552.sf İlicin İç Hastalıkları, 1456.sf Sevgiler ve Saygılarımla Dr Cihan Öztopçu

 

umut kocabaş

özhan hocam bu iletiyi sadece sana tesekkur etmek ıcın yazıyorum..o algorıtmler neydı öyle yaa 🙂 üstüne bırde süpper anlattın 13e 2 yaptım kadın dogumdan ve bu benım ıcın rekor :)) öptüremedık kendımızı sana ama olsun artık…emegıne elıne saglık hocam…

 

Editörün yorumu : Gönülden tebrik ederim; çok mutlu oldum. Umarım kırdığın son rekor olur :)) Herşey gönlünce olsun Saygılarımla Dr.Özhan ÖZDEMİR

 

serkan

saygıdeğer hocalarım,benim anlamadığım tek şey yanlış soruda ercp ile ilgilide bir bilgi yok neden cevap E olacak diyorsunuz.Endoskopik ultrason ile ERCP aynı şey değilki sonuçta saygılar…

 

Editörün yorumu : Dikkat ederseniz önceki sorulardan birisinde bu konuda bir cevap vermiştim. Sevgi ve saygılarımla…

 

umut kocabas

kampa katılmakla nekadar ısabetlı karar verdıgımı göruyorum.son donemı sanırım daha ıyı gecıremezdım.sınav sonrası son denememın üstüne sadece 5 net ekleyınce bıraz canım sıkıldı aslında.sonrasında yorumları okuyunca aslında sınavın pekte kolay algılanmadıgını farkettım.umarım hakeden hakettiğini alır.özellıkle kadındogumdan özhan hocaya ve küçük stajlar hocasına tesekkur etmek ıstıyorum.sınavda seslerı kulagıma kadar geldı :)) ama yıne de kampın yıldzı ercan hocaydı.endüşük netımı bıyokımyadan yapmama ragmen,bukadar iğrenc bı ders bukadar ıyı ve yalın anlatılabılır dıyorum ve 3 hocamada tesekkur edıyorum..bırde 154 netle kardıyo şansım yüzde kaçtır onu merak edıyorum bılgı verırsenız çok sevınırım…

 

Editörün yorumu : Tebrikler doktor bey.Eminim istediğiniz bölüme gereceksiniz.

 

Şeyda Gerçek

Selemlar.Fibronektin sorusunun cevabının değişmesi gerektiği açık ve net. Psödokist sorusunda cevabınızı tatminkar bulamadım. Yalnız bana gösterceğiniz herhangi bir kaynakta ERCP nin psödokist ile seröz kistik adenomu ayırdığını gösteren bir ibarenin olduğu sayfayı söyleryebilir misiniz rica etsem…

 

Editörün yorumu : Schwartz`s 1233. sayfa.

 

dr kla

sorulara itiraz edecek arkadaslar bilkent te ösym binasında dilekce ile itiraz edebilirler herhangibir bedel ödenmiyor.dilekçenizin kabul edildiğine dair belge veriyorlar.ben basvurdum herkese kolay gelsin

 

Editörün yorumu : teşekkürler bilgi için

 

Talanur Özkan

Levent hoca kampta muhteşem anlattı ve çıkacak dediği tüm sorular çıktı. Teşekkür ediyorum hocam.

 

Osman GÜLSEVER

Tüm hocalarıma teşekkür ederim. Genel olarak çok iyi bir dersane ve kamp dönemi geçirdim. Ancak özel olarak bana biyokimya sorusu bile yaptırabilen Ercan Hocama ayrıca teşekkür ederim.

 

mehmet sertkaya

aşağıdakilerden hangisi antiseptik olarak kullanılamaz? sorusu beni çok çelişkide bıraktı, triklosan diye bir antiseptiği ben hiç duymamıştım, bu soruya neden kimse bir yorum yapmadı bence kazıkötesi bir soru bu, perasetik asit dezenfektan onu anladım ama triklosanı sormak bence haince…

 

Editörün yorumu : Antisepsi doku ve derinin dezenfeksiyonu için kullanılan bir terimdir. Bu amaçla kullanılan ajanlar ; Alkol , iyot, Klorhekzidin, İodoforlar, Fenol deriveleri, Triklosan Kuarterner bileşikleri vs… Triklosan kişisel hijyen için yaygın olarak kullanılmakta olan bir antiseptik maddedir. Hem le hijyeninde hem de diş macunları için yaygın olarak kullanılmaktadır. 0.2 ile 2 arası degisen konsantrasyonlarda kullanılmkatadır. Triklosan bakteri hücrelerine girer ve sitoplazmik membran ve RNA sentezini, yag asitlerini ve proteinleri etkiler . Triklosanın oldukça genis çapta anti mikrobiyal etkisi vardır . Triklosan�n Gram pozitif organizmalara (MRSA dahil) karsı etkisi Gram-negatif basili, özellikle de P. aeruginosa�a karsı etkisinden daha çoktur. Perasetik asit (PAA) alet dezenfeksiyonu amacı için kullanılan bir ajandır. Yutulması,solunması ve deri ile teması zehirli olabilir.10 dan daha fazla konsantrasyonları koroziftir. 2 lik konsantrasyonları tahriş edicidir. Soruda PAA deri ve ya mukoza antisepsisinde kulanılmayacağının bilinmesi istenmektedir.

 

gülşah

sayın hocam öncelikle sorulan soruları cevapladığınız için teşekkür ederim.trombofili sorusunda ilk aşamada gerekli olmayanı soruyor protein c eksikliği varsa faktör 5 leiden mutasyonu bakılması gerekmezmi..bir diğer sorumda gebelerde proteinürinin en sık nedeni preeklempsi,soruda nefrotik sendromun ensık nedenini soruyor FSGS olması gerekmezmi?preeklempsi nefrotik düzeyde proteinüri yaparmı?teşekkür ederim

 

Editörün yorumu : Merhabalar 1) Hastada neyi araştırıyoruz? Herditer trombofili sebeblerini. Öncelikle bu sebeplerden biri varmı diye ilk aşamada , ilk 4 şıkkı isteriz.. 2) Preeklampsi gebelikte nefrotik düzeydeki proteinürinin en sık nedenidir. (Böbrek ve Elektrolit Hastalıkları, Türk Nefroloji Derneği, 552.sf ve İlicin İç Hastalıkları, 1456.sf)

 

yavuz yılmaz

 

h1n1 sorusu neden tartışmalı sorular arasına alınmıyor? literatur bilgilerine bakıldığında 65 yaş üzerinde olan herkes risk grubunda gösteriliyor, halbuki sorunun cevabı tam tersi olarak verilmiş.

 

Editörün yorumu : Geçtiğimiz son bahar ve kış döneminde dünya genelinde yayılım gösteren pandemik H1N1 grip atağı bilindiği üzere A ve B şıklarında bildirilen çocuk ve genç yaş grubunda ciddi yayılım gösterdi, temel sebebi bu kişilerin daha önce bu virusla hiç karşılaşmamış olmalarıydı. C şıkkında bildirilen yaş grubu; 65 yaş ve üzerindeki kişilerde ise dünya sağlı örgütü ve CDC (Centers for Disease Control) verilerine göre sıklık nispeten daha düşüktü, sebebi ise 65 yaş üzeri kişilerin 30 ‘undan fazlasında H1N1 e karşı antikorları olması gösterilmektedir. Burada şu noktaya dikkat etmek gerekir: 65 yaş üzerinde H1N1 riski diğer yaş grubu ve altta yatan hastalıkları olanlara göre daha düşüktür ancak 65 yaş ve üzerinde H1N1 infeksiyonu ile ciddi komplikasyon gelişme riski diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Oysa mevsimsel influenza salgınları yaşlılarda sık görülmekte ve ciddi mortalite nedeni olmaktadır. D ve E şıklarında bildirilen Kronik akciğer hastalıkları ve immün sistemi baskılanmış kişilerde ve altta yatan kronik hastalıkları olanlarda dünya sağlık örgütü ve CDC verilerine göre H1N1 infeksiyonu gelişme rsiki daha yüksektir. – Centers for disease contro (CDC): http://www.cdc.gov/h1n1flu/recommendations.htm – WHO (Dünya Sağlık Örgütü): Pandemic H1N1 Flu: http://www.wpro.who.int/health_topics/h1n1/info/info_regionsNpop.htm – Mikrobiyoloji Ders Notu (Prof.Dr.V.Özgüven), cilt 2, 223.sf

 

Yasin Akın

Peki bu sorulara itiraz eden birileri var mı yoksa herkes bu itiraz işini birbirine mi bırakıyor acaba? Bir de itiraz sayısı önemli mi işleme alınması için yoksa bir itiraz bile yeterli mi?

 

Editörün yorumu : İtiraz edilen sorular dediğimiz sorulara itiraz ediyoruz.Herhangi bir soru sayısı aranmıyor.

 

fatihC

Sorular çok kolaydı. Yapamayan arkadaşların neden yapamadığını anlayamadım. 9 doğru 1 boş var anatomide. Keşke pediatri de bu kadar olsaydı…

 

mustafa tokdemir

iyi günler 19. Otuz yaşında bir kadın hastada gebeliğin 28. haftasında ortaya çıkan nefrotik sendromun en olası nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Renal papiller infarkt B) Amiloidozis C) Renal ven trombozu D) Ağır preeklampsi E) Fokal segmental glomerüloskleroz Cevap:D ağır preeklamsi olarak verilmiş.Ağır preeklemsi gebelikte protein ürinin en sık sebebi tamam.Gebelikte en sık nefrotik sendrom sebebi fokal segmental glomerulokleroz olması gerekmez mi?Soru şekli yanlıştır.Bence soruda aslında gebelikte protein ürinin en sık sebebi sorulmak istenmiş bu haliyle soru yanlıştır diye düşünüyorum.

 

Editörün yorumu : Sevgili Mustafa Sanırım aynı soru 2 kez siteye düştü. Bir öncekine cevabını yazdım Saygılarımla Dr Cihan Öztopçu

 

mustafa tokdemir

iyi günler 19. Otuz yaşında bir kadın hastada gebeliğin 28. haftasında ortaya çıkan nefrotik sendromun en olası nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Renal papiller infarkt B) Amiloidozis C) Renal ven trombozu D) Ağır preeklampsi E) Fokal segmental glomerüloskleroz Cevap:D ağır preeklamsi olarak verilmiş.Ağır preeklemsi gebelikte protein ürinin en sık sebebi tamam.Gebelikte en sık nefrotik sendrom sebebi fokal segmental glomerulokleroz olması gerekmez mi?Soru şekli yanlıştır.Bence soruda aslında gebelikte protein ürinin en sık sebebi sorulmak istenmiş bu haliyle soru yanlıştır diye düşünüyorum.

 

Editörün yorumu : Sevgili Mustafa Herşeyden önce soru bir Dahiliye sorusudur ve mutlaka kaynak olarak da kendi textbooklarını almışlardır. Bizim açımızdan bakıldığında da aslında bir gebede nefrotik sendrom düzeyinde proteinürinin EN SIK nedeni preeklampsi demek yanlış olmaz çünkü preeklampsi gebelikte çok sık görülen bir patolojidir. Konuya Dahiliye açısından bakarsak da hocalarımızın bu soruya vermiş olduğu yanıt şu şekilde; Gebelikte 300 mg/gün protein kaybı normaldir. Preeklampsi, genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra görülen patolojik proteinüri ve hipertansiyon dur. Preeklampsili gebelerde değişen miktarlarda olan proteinüri, glomerüllerde olan geçirgenlikteki değişkenliklere bağlıdır. Preeklampsi gebelikte nefrotik düzeydeki proteinürinin en sık nedenidir. Böbrek ve Elektrolit Hastalıkları, Türk Nefroloji Derneği, 552.sf İlicin İç Hastalıkları, 1456.sf Sevgiler ve Saygılarımla Dr Cihan Öztopçu

 

dr_umit

Branş Hocamızın Notu : Levent hoca en sık benign lezyon dmiştir. gerçekten de bu soru Schwartz ile çok ters düşüyor. ancak tüm kitaplarda hemanjiomun görülme oranı 2 ile 9 arası verilmiş. ben de bunun cevabını hemanjiom olarak kabul edemiyorum, ama başka çare de yok gözüküyor. tus böyle bazen garip sorular olabiliyor. bu soruya itiraz edip etmemeyi hala tartışıyoruz. doğru cevabı kabullenemediğiniz bu soruya neden itiraz etmediniz çok merak ediyorum hocam.iptal edilmeyebilir belki ama başka çare yok da denemez bence.çünkü sonuçta schwartz başk bişey olabileceğini söylüyor.ciddiye alınabilmemiz için tusdatanın itiraz etmesi çok önemli bunu çok iyi biliyoruz onun için lütfen en azından levent hocanın ve sizin de kabul edemediğiniz sorulara itiraz edin.

 

Editörün yorumu : Ben bu sorunun cevabının hemanjiyom olduğunu düşünüyorum. Hep o şekilde anlattım. İtiraz edecek birşey yok. A.Ç.

 

ercan kayış

hem glomerüler filtrasyona uğrayan hem sekrete edilen üre değilmidir….kreatinin nasıl olyor

 

Editörün yorumu : Serbest kreatinin, kreatin metabolizmasının bir atık ürünü olup tüm vücut sıvılarında, sekresyonlarda bulunur ve serbest olarak glomerüler filtrasyona uğrar. Ufak ancak anlamlı miktarda kreatinin proksimal tübüler sekresyona uğramaktadır. Üre ise glomerüler filtrasyona ve tübüler geri emilime uğrar.

 

drmurat

bence de mammografideki iğne şeklinde kalsifikasyon diye bahsettiği olay spiküler kalsifikasyon değil mi? ki bildiğim kadarıyla nerdeyse en malign göstergelerden biri??

 

Editörün yorumu : değil. mammografide ışınsal (spiküler) uzantıları olan solid kitle ayrı bir bulgu; mikrokalsifikasyon kümeleri ayrı bir bulgu. bazan aynı lezyonda ikisi birden de görülebilir. spiküler uzantılar kalsifikasyon değildir.

 

dr_umit

hocam 8. soruya diğer 4 şık restriktif hastalığa uymuyor demişsiniz doğru ama bu soru bir o kadar da spirometre sorusudur ve ben dahil tanıdığım bir sürü insan spirometre rezidual volumu kapsayan hicbir volumu olcemez diyerek o ve zaten yanlış olan b şıkkını direk eledi ve sonuçta ya boş bıraktık ya da salladık.sadece restriktif hastalık sormak istiyorsa ustune spirometre diyip ilk şıkka da rv koyması çok anlamsız dedim ben çünkü.anladığım kadarıyla bu soruya itiraz etmediniz isteyen edebilir dediniz ama ben kendi adıma ankara dışında calısmaktayım ve ayrıca genel degerlendirmede bir tusdata hocası biz itirazı ust kademeye yapıp kendimizi ciddiye aldırıyoruz demiş takdir edersinizki bizim bu şansımız yok.sonuç olarak bu ve pediatrideki mikrosefali sorularının bu halleriyle 5 şıkkı da cevap değildir ve iptali gerekir.prion sorusunun 5 şıkkı da doğru diyip tiraz ediyorsunuz ama bu iki soruya ama şu ibare olsaydı ya da olmasaydı bu şık doğru olur diyip itiraz etmiyorsunuz.o kadar tus çalıştıktan sonra hiçbirimiz aa yanlış soru ama bunu düşünüyordur diye kehanette bulunmak zorunda değiliz soru yanlışsa bitmiştir prof olup bir avuç soruyu doğru ve net hazırlayamıyorsa bizim ne suçumuz var?yayınlamayacağınızı biliyorum ama umarım sonuna kadar okursunuz.

 

Editörün yorumu : Haklısınız bizde soruyu ilk okuduğumuzda sizin gibi düşündük ama daha sonra dikkat ettiğimizde şaibeli bir kavram kullanılmış. Ne sormak istediği açık ama yanlış bir kelime yüzünden şaibeli hale gelen bir soru… Seçeneklerden dördünün restriktif akciğer hastalığında sptanması zaten olası değildir ve A seçeneğini sordukları açıktır. Sorudaki şaibe “spirometrik muayene” gibi yarıo anlamlı yarı anlamsız bir kelime kullanılmış olmasından kaynaklanıyor. Rezidüel volüm basit spirometre ile ölçülemez, bu net bir bilgidir. (Harrison’s Principles of Internal Medicine, 17th edition pp:1586, 1587) Soru tartışmalı , özensiz hazırlanmış bir soru. Ama iptal edilebileceğini düşünmemekteyiz.

 

sultan kahraman

pozitif inotroplar konstriktif perikarditte kontrendike değil mi o soruda bi hata yok mu lütfen cevaplar mısınız

 

Editörün yorumu : Hastanın kardiyak tamponada bağlı tansiyonu düşük ise pozitif inotropik ajan verilebilir veya intravenöz hidrasyon yapılabilir.

 

mehmet ulkutekin

puanlar yuksek,tercih 2000 kadro oldugu için tercih yapacak arkadasların insaflı olurp tercihlerinde gitmeyi dusunduklari yerleri yasmalarını baskalarının hakkını yememelerini.diliyorum.gitmeyi isteyen sınırda olan benim gibi arkadasların hakkını yemeyin.vicdanlı dawranalım arkadaslar,gitmeyi dusunmayen lutfen gelecek sınava hasırlansın

 

Editörün yorumu : Umarım herkes bu duyarlılığı gösterim ve herkes hakettiğini kazanır

 

dr ebru

 

carboksi hemoglobin oksijene bağlanma ve taşınmayı etkilemez bırakmayı etkiler diye biliyordum o soruda biraz garip değilmi….

 

Editörün yorumu : Selam… COHb, hemoglobini R forma kaydırarak oksijenin bağlanmasını kolaylaştırır, ancak hemoglobine bağlana oksijenin dokulara bırakılmasını zorlaştırır…

 

dr_umit

Branş Hocamızın Notu : Evet prblemli bir soru.Neonatal =konjenital hipertiroidiyi hipertiroididen saymamışlar gibi. İtirazı hak eden bir soru. hocam acıklamayı bu ve buna benzer yapmıssınız.ama anasayfada tusdatanın itiraz ettiği 3 sorudan biri değil.bu ne yaman çelişki:)

 

Editörün yorumu : OSYM`nin daha önceki itirazlara olan yanıtlara baktıgımızda bu tip ikilemlerde maalesef olumlu bakmadıgını görüyoruz. Nelson`da konjenital hipertiroidi başlığında geçmesine rağmen… OSYM`nin yaklaşımı şu: Başlık konj hipertiroidi ben ise soruda hipertiroidi olarak verdim diyor. Hipertiroidiye bakın orada mikrosefali yapmaz diyor. Soru hazırlanışı gördüğünüz gibi tuzak şeklinde hazırlanmış, çok bilgi ölçmeye dayalı olduğu söylenemez

 

dr_umit

hocam iyi gunler tamponad sorusunda pozitif inotropik neden verilir ben anlayamadım

 

Editörün yorumu : Venöz dönüş zaten tamponad nedeniyle azaldığından diüretik kontrendikedir. Hatta yeterli volümü sağlamak için mai veilmelidir. Sistemik vasküler direnci arttırmadan kardiak outputu arttırdığı için pozitif inotropik(dobutamin) verilebilir.

 

engin apaydın

gebelikte en sık görülen nefrotik sendrom nedeni neden fsgs degil acaba

 

Editörün yorumu : Sevgili Engin Herşeyden önce soru bir Dahiliye sorusudur ve mutlaka kaynak olarak da kendi textbooklarını almışlardır. Bizim açımızdan bakıldığında da aslında bir gebede nefrotik sendrom düzeyinde proteinürinin EN SIK nedeni preeklampsi demek yanlış olmaz çünkü preeklampsi gebelikte çok sık görülen bir patolojidir. Konuya Dahiliye açısından bakarsak da hocalarımızın bu soruya vermiş olduğu yanıt şu şekilde; Gebelikte 300 mg/gün protein kaybı normaldir. Preeklampsi, genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra görülen patolojik proteinüri ve hipertansiyon dur. Preeklampsili gebelerde değişen miktarlarda olan proteinüri, glomerüllerde olan geçirgenlikteki değişkenliklere bağlıdır. Preeklampsi gebelikte nefrotik düzeydeki proteinürinin en sık nedenidir. Böbrek ve Elektrolit Hastalıkları, Türk Nefroloji Derneği, 552.sf İlicin İç Hastalıkları, 1456.sf Sevgiler ve Saygılarımla Dr Cihan Öztopçu

 

Dr.Nur

TİTİN in ne olduğunu adım gibi bilmeme rağmen yapamadım.kitapta ve hocanın söylediği:miyozini Z çizgisine bağlar, aşırı gerilmeyi önler.Aktin gibi bir şey söylenmedi.ve ben yeni bir şey die Titin işaretlemedim.Titintitti bizi…

 

Editörün yorumu : Değerli Nur, Titin, miyozini Z çizgisine tutturan elastik proteindir. Miyozinlerin de birleştiği yer M çizgisidir. Bu bilgi doğru. Yani ders notunda bir hata yok. Ganong Fizyoloji ve Essential Histoloji ve başka histoloji kitaplarında da böyle yazar. Kaynakların orijinalini aşağıya koydum. Ancak bu soruyu soran kişi Guyton`dan sormuş. Oysa konu tamamen bir histoloji konusu. Peki doğru cevabı nereden yakalayacağız. Esnek ifadesinden. Çünkü Guyton dahil tüm kaynaklar titinin esnek, elastik (Guytundaki ifade “it is very springy”) protein olduğunda aynı bilgiyi veriyorlar. DERS NOTU Titin • Kalın filamanları (Miyozin) (Miyozinler M çizgisini oluşturur) her iki taraftan Z diskine tutturan elastik proteinlerdir. • Sarkomerin aşırı gerilmesini önler. • Fleksör grubu kaslar kasılırken, ekstensör kaslar titin ile gevşeyip, yay gibi gerilirler. GANONG FİZYOLOJİ Actinin, which has a molecular weight of 190,000, binds actin to the Z lines. Titin, a large protein, connects the Z lines to the M lines and provides the scaffolding for the sarcomere. It contains two kinds of folded domains, and these provide muscle with its elasticity. At first when the muscle is stretched there is relatively little resistance as the domains unfold, but with further stretch there is a rapid increase in resistance that protects the structure of the sarcomere. ESSENTIAL HISTOLOGY-MUYO Besides possessing interdigihg sets of contractile filaments, sarcomeres are provided with fine longitudinal elastic filaments that contain the high molecular weight protein, titin (also known as connectin). Titin molecules are long enough to connect an M line to a Z line. At one end they have a domain that is incorporated into a thick filament, and at the other end they have a spring-like, elastic d o m that connects the thick flament to a Z line. A nebulin molecule extending along each thin filament is believed to provide the template de termining the length of the filament. Comparatively rigid latrices and ring-like arrangements of intermediate filaments provide further internal and external support for the sarcommere. GUYTON What Keeps the Myosin and Actin Filaments in Place? Titin Filamentous Molecules. The side-by-side relationship between the myosin and actin filaments is difficult to maintain. This is achieved by a large number of filamentous molecules of a protein called titin. Each titin molecule has a molecular weight of about 3 million, which makes it one of the largest protein molecules in the body. Also, because it is filamentous, it is very springy. These springy titin molecules act as a framework that holds the myosin and actin filaments in place so that the contractile machinery of the sarcomere will work. There is reason to believe that the titin molecule itself acts as template for initial formation of portions of the contractile filaments of the sarcomere, especially the myosin filaments.

 

alper

hocam klinik 66. sorunun(feokromasitoma sorusu) cevabı A mı B mi?ösym cevabı B olarak açıklamış. cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 

Editörün yorumu : o soruda 6 cm.lik nonfonksiyonel bir feokromositomadan bahsediliyor. bu hastaya doğru yaklaşım ameliyat; neden ameliyat ederiz diye soruyor. bu hastayı ilerde fonksiyonel olabiir kaygısı ile ameliyat etmiyoruz. 5 cm.den büyük sürrenal kitlesinin malin olma olasılığı yüksek; o yüzden ameliyat ediyoruz. örneğin eğer bıu non-fonksiyonel tümör 5 cm.den küçük olsaydı ameliyat etmez, izlerdik

 

özgür berk

sayın hocam çogunlugun dogru yaptığı ercp cevabının deştirilmesi size ne fayda sağlayacak anlayamadım bu tusun tüm soruları ve cevabları nette bir bu soru mu şaibeli ve cevabı ısrarla deiştirilmeli

 

Editörün yorumu : Merhaba; ERCP sorusunu sizin yapmış olmanız ve sorunun yanlış olması sebebiyle binlerce kişinin yanlış yapması ve bu sorununda iptal edilmemesi de meslekdaşlarınıza yapılan bir haksızlık olmuyor mu?

 

Erce Sevin

Tıpta İnen parça diye bir şey var mı? İnen parça lafı vücutta herhangi bir yapının lokalizasyonuna işaret edebilir, duodenumun da inen parçası var… Üşengeç adamlara TUS sorusu hazırlatmamalılar..

 

savaş davran

g.cerrahi hocalarımızdan g.cerrahi 68.sorunun degerlendirilmesini rica ediyorum memede malinglite şüphesi olan bir kitleye yaklasım algoritmasında ilk yapılacak iiab deil mi eski tus soruları ve algoritma şemaları bununla uyumlu görünüyor.

 

Editörün yorumu : notlarımızdaki algoritmada değerlendirme var. oraya bakarsanız zaten anlayacaksınız. 40 yaşın üstünde solid kitle: mammografi

 

berkay akmaz

perikardiosentez öncesinde bir hastaya nasıl olurda + inotropik ilaç verilebilir anlayamadım?? sonuçta diastolik kalp yetmezligi deil mi tamponat klinigi?ve diastolik kalp yetmezliklerindede + inotropik vermek kontrendike..lütfen yardımcı olursanız sevinirim..

 

Editörün yorumu : kardiyak tamponadında kan perikard yaprakları arasına geçtiği için ventriküldeki ve aorttaki basınç azalır.buna bağlı bu hastalarda hipotansiyon görülür.bu açıdan dopamin ve dobutamin gibi pozitif inotrop ajanlar verilebilir.kardiyak tamponadında pozitif inotrop ajan verilebilir hipotansiyon açısından..

 

elif

titinle ilgili yeni bilgi herhalde bu?? ben de sizin eski kursiyerinizim nezamandan beri titin aktinle miyozini baglamakta acaba bu soruyu daha önce de sordum ama cvp verilmedi son dönem kursiyerleriniz çoğunlukta doğru işaretlediği için mi kimse sesini çıkarmıyor benim gibi 1 puana dahi ihtiyacı olan insanlar için 1 yanlış cok önemli

 

Editörün yorumu : Değerli Elif, Titin, miyozini Z çizgisine tutturan elastik proteindir. Miyozinlerin de birleştiği yer M çizgisidir. Bu bilgi doğru. Yani ders notunda bir hata yok. Ganong Fizyoloji ve Essential Histoloji ve başka histoloji kitaplarında da böyle yazar. Kaynakların orijinalini aşağıya koydum. Ancak bu soruyu soran kişi Guyton`dan sormuş. Oysa konu tamamen bir histoloji konusu. Peki doğru cevabı nereden yakalayacağız. Esnek ifadesinden. Çünkü Guyton dahil tüm kaynaklar titinin esnek, elastik (Guytundaki ifade “it is very springy”) protein olduğunda aynı bilgiyi veriyorlar. DERS NOTU Titin • Kalın filamanları (Miyozin) (Miyozinler M çizgisini oluşturur) her iki taraftan Z diskine tutturan elastik proteinlerdir. • Sarkomerin aşırı gerilmesini önler. • Fleksör grubu kaslar kasılırken, ekstensör kaslar titin ile gevşeyip, yay gibi gerilirler. GANONG FİZYOLOJİ Actinin, which has a molecular weight of 190,000, binds actin to the Z lines. Titin, a large protein, connects the Z lines to the M lines and provides the scaffolding for the sarcomere. It contains two kinds of folded domains, and these provide muscle with its elasticity. At first when the muscle is stretched there is relatively little resistance as the domains unfold, but with further stretch there is a rapid increase in resistance that protects the structure of the sarcomere. ESSENTIAL HISTOLOGY-MUYO Besides possessing interdigihg sets of contractile filaments, sarcomeres are provided with fine longitudinal elastic filaments that contain the high molecular weight protein, titin (also known as connectin). Titin molecules are long enough to connect an M line to a Z line. At one end they have a domain that is incorporated into a thick filament, and at the other end they have a spring-like, elastic d o m that connects the thick flament to a Z line. A nebulin molecule extending along each thin filament is believed to provide the template de termining the length of the filament. Comparatively rigid latrices and ring-like arrangements of intermediate filaments provide further internal and external support for the sarcommere. GUYTON What Keeps the Myosin and Actin Filaments in Place? Titin Filamentous Molecules. The side-by-side relationship between the myosin and actin filaments is difficult to maintain. This is achieved by a large number of filamentous molecules of a protein called titin. Each titin molecule has a molecular weight of about 3 million, which makes it one of the largest protein molecules in the body. Also, because it is filamentous, it is very springy. These springy titin molecules act as a framework that holds the myosin and actin filaments in place so that the contractile machinery of the sarcomere will work. There is reason to believe that the titin molecule itself acts as template for initial formation of portions of the contractile filaments of the sarcomere, especially the myosin filaments.

 

 

dr. salih

Bahsedilen siklus sorusu muhtemelen Ege Üni. kökenli bir soru. Hem stajda hem de yapılan sınavlarda siklusu düzenli, ovulasyonu bozuk hastada tiroid ve hipofiz fonksiyonlarının normal olup olmadığa bakılması gerektiğini üstünde fazlaca durarak söylemişlerdi. Zaten dikkat edilirse soruda ilk düşünülmesi gereken değil mutlaka bakılması gereken deniyor. Çünkü tiroid ve prolaktinoma sık gözüktüğü kadar da tedavisi kolay ve hastaya yaklaşımda mutlaka öncelikle elenmesi gereken 2 patoloji. Sorunun cevabı yüzde yüz doğru.

 

dr.guzun

zor bır sınavıda gerıde bıraktık…

 

nazik yüksel

Herkese merhaba ve geçmiş olsun demek istiyorum. Hepimiz için yorucu bir süreçti, dilerim emeklerimizin karşılığını görür ve mutlu olacağımız yerlerde meslek hayatımızı devam ettiririz. İlk defa TUS kampına katıldım. Gerçekten çok güzeldi, her saatine değdi. İyi ki katılmışım. Benim klinik netim temelden 7 net daha fazla, sizce bunun sınavda bir katkısı olur mu?.. Bir de edindiğiniz izlenimlere göre kaç netler arası yığılma var acaba?

 

Editörün yorumu : Klinik netler çoğunlukla temel netlerden fazla… Ortalamalar Nisan 2009 sınavına benzer olacak, puanlar da öyle… Hakkınızda hayırlısını diliyoruz.

 

yakup demir

Fakomatoz sorusunda retina hamartomu(lisch nodülleri) nörofibromatozis 1 de örülmüyomuydu yanlış mı biliyorum.

 

Editörün yorumu : doktor beydiğer sorularınızın açıklamasına yazmıştım lisch nodülleri diye iris hamartomlarına diyoruz ve bunlar nfm tip1 de görülüeken, tuberosklerozda retinal hamartomlar görülür

 

dr.emrah

en son verdiginiz hesplama linki ne kadar bir yanılma payı olabilir acaba kac puan oynar sizce,,, tesekkürler

 

Editörün yorumu : Bizim tahminimize göre bir puan oynaması doğaldır, o kadar…

 

Dilara Tüysüz

Lehninger Biochemistry 5. baskıda sayfa 311 de Glikokonjugatlar başlığı altında Proteoglikanlar,Glikoproteinler,Glikolipitler anlatılmıştır.Fibronektinin 313 numaralı sayfada acıkca bir ekstraselüler matriks proteini olduğu söylenmiş ve 3 boyutlu moleküler yapısı resmedilmiştir.Interactions between cells and extracellular matrix:The associations between cells and the proteoglycan of extracelluler matrix is mediated by a membrane protein(integrin) and by an EXTRACELLULAR PROTEIN(fibronectin in this example) with binding sites for both the integrin and the proteoglycan.Figure 9-24 Sorunun kesinlikle iptal edilmesi gerekir.

 

Editörün yorumu : Bu soru için gerekli açıklamalarımız “TARTIŞMALI SORULAR” bölümündedir. selamlar

 

drprc

Biyokimyanın tartışmalı sorusu;evet fibronektin bir glikoproteindir(gag değildir) ama plazma proteini de değildir… yani iki doğru seçeneği var bu nedenle sorunun seçeneğinin değişmesi değil direk iptali gerekir,Ercan Hocanın yorumunu merakla bekliyorum.saygılarımla

 

Editörün yorumu : Plazma proteini diye spesifik bir terminoloji yoktur, bu isismle bahsi geçenler plazmada bulunan proteinlerdir. Ancak itirazımızda da göreceğiniz gibi dileyen meslektaşlarımız bu yönde de itiraz edebilirler. Selamlar

 

Dr.Nihale

doktor hanım ingilizce sınavı girdiğiniz sınav HARİÇ toplam 6 sınav. yani toplam 7 sınav. en son nisan 2007de girmiştim ben, sınav haftası defalarca aradım ösymyi, en sonuncu arayışımdaki bayan ikna etti beni muaf olduğuma: girdiğiniz sınavı saymayın sonra biiirr ikiii üüççç dööörtt beeeş allltııı diye sayın dedi bana:) öyle yaptım ve girmedim sınava, bilim sınavı başlayana kadar tedirgindim ne yalan söyliim:) ama başıma birşey gelmedi valla haberiniz olsun. ayrıca gün farkını da hesaba katmıyorlar nisan 2007 sınavı 8 nisanda idi. uzun lafın kısası en son eylül 2007de girmiş iseniz sınava muafsınız:) … size cevap yazan abimiz/ablamız da öğrensin:)

 

oguz

Aday, dilekçenin aslını ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Merkezimize faks ya da e-posta yoluyla ulaştırılan dilekçeler işleme alınmayacaktır diyor.Elden verme şartı yok burda.zarfa koyup gondermeyi düsünüyorum yanlıs mı

 

Editörün yorumu : Orada bir bedel ödüyor ve başvurunuzun kabul edildiğine dair bir belge ediniyorsunuz, bu ikisi olmadan başvurmuş sayılmıyorsunuz… Selamlar

 

mt

118 netim var pato istiyorum olur mu sizce

 

Editörün yorumu : Merhaba; www.tusrehberi.com sitemizde yer alan son 8 yılın taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Yine aynı sitede kadro analizleride mevcuttur. Sanıyoruz bu bilgiler size yol gösterecektir.

 

oguz

hocam özür dilerim aynen oyle ama ben 8 tanesine buyuk yıldız atmışım ondan 8 net soru dedim.tebrik ediyorum hocam sizi

 

dr seda

g. cerrahide klinik olarak malign şüpheli bir kitleye mamografi çekmenin ne gibi bir mantığı var?radyasyon veriyor sonuçta. mmg klinik olarak saptanamayan kitleler için değil mi? zaten memede kitle bırakılamayacağı için ilk seçenek eksizyonel biyopsi olamaz mı?

 

Editörün yorumu : memede 40 yaşın üstünde solid kitlelere öncelikle mammografi yapılır. hele de soruda malinite şüphesinden bahsediyor. kesinlikle mamografi. eğer biyopsiye sıra gelirse şayet eksizyonel biyopsi de genellikle son seçenektir. öncelikle ince iğne ve kalın iğne biyopsileri yapılır.

 

Ahmet Sidan

Fibronektin sorusu için iptal değil doğru cevabın değişmesi gerekli demişsiniz, ama daha önce bir arkadaşın da mesajında dediği gibi plazma proteini de değil haksız mıyım? Çevirdiğiniz bölümde Fibronektin ekstraselüler matriksin major bir glikoproteinidir ayrıca plazmada da çözünür formda bulunur. dememekte mi? Buradan hareketle plazma proteini olduğunu objektif olmaktan ziyade savunmak okuyan kişinin yorumu olmuyor mu? Tipik olarak plazma proteinlerinin geçtiği, elektroforezde plazma proteinlerinin anlatıldığı tablolarda açıklamalarda fibronektin ne kadar geçmekte. Sonuç olarak e şıkkında da plazmada bulunur demiyor, plazma proteinidir diyor, a şıkkı doğru kabul edilip soru iptal edildiğinde soru özenle hazırlanmamış dediğiniz sorular kategorisine girmeyecek mi. Bu durumda yapılması gereken sorunun iptali değil midir. Bu hususları da dikkate almanızı rica ederim.

 

Editörün yorumu : TARTIŞMALI SORULAR bölümümüzde bu soru için her iki ihtimal de yazılmıştır. Biz, ÖSYM`nin ne yapabileceğine bakıp güvenilir veriler vermeye çalışıyoruz.

 

Gülay Gökmen

Selamlar, tartışmalı sorularınızda 78.sorunun cevabının değişmesi gerektiğini söylemişsiniz. Belirttiğiniz kaynalarda kistlerin ayırımında ENDOSKOPİK ULTRASONOGRAFİ yararlıdır demiş, ERCP değil. Endoskopik ultrasonografi ile ercp farklı şeylerdir. ERCP ultrasonla değil floroskopiyle daha çok duktusları değerlendirir. Bence ÖSYM nin verdiği cevap ya doğrudur.

 

Editörün yorumu : Yanılıyorsunuz. Konu psödokist…Psödokistler akut pankteatit, kronik pankreatit veya travmaya bağlı gelişir. Akut pankreatit veya travmaya bağlı gelişen psödokistlerde pankreas kanallaserasyonu vardır. ERCP bu psödokistlerin tanısında çok yardımcıdır. Bu durumda psödokist ile sröz kistik adenomların ayırıcı tanısında psödokist kullanılabilir. Bu yazdıklarım textbook bilgileridir.

 

dr domınant

(dahiliya ve g.cerrahi hocalarıma ricam)3.soruda tamponatta diyastolik kalp yetmezliği oldugunu düsünürsek digitaller kontrendike olmaz mı. 68. genel cerrahı sorusunda spıkuler kalsifikasyon ile iğne seklınde kalsıfıkasyon aynı seyler degıl mi

 

Editörün yorumu : perikardiyosentezde vücutta volüm azalacağından dolayı hidrasyon uygulanabilir ve inotropik ajan verilebilir.

 

dr murat

 

hipertroidide mikrosefali diyen arkadaşlar var O zaman bu soru da yanlış olmaz mı? bir de soru itirazı için kaç dilekçe gerekir ki Dersane bir kaç öğrenci arkadaş aracılığı ile bu işi üstlenir ise biz ankara dışı olanlara büyük bir iyilik yapılmış olur

 

Editörün yorumu : TUS konusunda herşeyde kendimizi öncelikli sorumlu kabul ediyoruz.